Polecamy:
Diety
Dieta

Diety dla nastolatek

Każda młoda nastoletnia dziewczyna marzy, by wyglądać atrakcyjnie i zgrabnie. Nie należy jednak dążyć do tego, aby wyglądać jak wychudzona modelka. Dobrze jest schudnąć, ale w sposób zdrowy. Po diecie ważne jest, aby czuć się znakomicie.
Nie wolno się głodzić, bo to nic ci nie pomoże. Wystarczy kilka zmian w twoim sposobie odżywania i trybie życia, abyś w dość szybki sposób pozbyła się zbędnych kilogramów.

Podstawą twojego sukcesu jest motywacja. Często jest tak, że mówimy sobie, że od jutra zaczynamy stosować dietę i ćwiczyć. Jednak to jutro nigdy nie nadchodzi, bo nam się po prostu nie chce. Jesteśmy na to zbyt leniwi.
Aby dieta była skuteczna musisz wzmocnić swoją motywację.
Musisz w siebie uwierzyć, że w końcu ci się uda i osiągniesz wymarzoną sylwetkę.
Czasem mogą nadejść chwile zwątpienia. Nie możesz wtedy się poddać. Stań przed lustrem i wyobraź sobie jak pięknie wyglądałoby w nim twe odbicie, gdybyś miała wymarzoną sylwetkę. Musisz określić jasno swój cel i go konsekwentnie realizować.

Ważne jest, abyś zmieniła swoje przyzwyczajenia.
Nie powinnaś jeść wtedy, gdy czytasz lub oglądasz telewizję, bo nawet nie będziesz zdawała sobie sprawy z tego, ile zjadłaś.
W czasie stresu również nie możesz podjadać, bo zjesz za dużo.
Gdy dopadnie cię silny głód, postaraj się odczekać 20 minut. Po tym czasie uczucie głodu trochę osłabnie i zjesz dużo mniej. Warto pić wodę z cytryną, bo to odwróci twą uwagę od głodu. Możesz też np. przegryzać marchewkę.

Nie możesz stosować zbyt rygorystycznej diety. Musisz mieć siłę w szkole do nauki, więc więc w czasie przerwy powinnaś zjeść zdrowe drugie śniadanie. Twoja dieta powinna być urozmaicona. Powinny znaleźć się w niej warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Jeśli masz nadwagę, to dostarczaj organizmowi 1500 kcal na dobę i weź się za sport jaki lubisz.

Powinnaś jeść regularne posiłki 5 razy dziennie o stałych porach. Odstępy czasu między posiłkami powinny być takie same. Gdy będziesz się do tego stosować, to zmniejszy się twoja skłonność do otyłości. Gdy zjesz rano obfite, pożywne śniadanie nie będziesz odczuwać głodu.
Możesz zjeść na śniadanie kanapkę z serem lub wędliną i wypić do tego szklankę soku.
Na drugie śniadanie zalecany jest jogurt lub kanapka z kurczakiem.
Obiad powinien dostarczyć ci więcej kalorii niż śniadanie. Powinien zawierać dużo białka i węglowodanów, a jednocześnie musi być niskotłuszczowy. Może to być np. cielęcina z brokułami czy kurczak. Kolacja powinna być niskokaloryczna i lekka. Zjedz więc na nią przykładowo warzywa na parze czy ryby.

By dieta dla nastolatek była skuteczna, to trzeba pamiętać, aby jeść najpóźniej do godziny 20.00, unikać przed snem słodyczy i ciężkich posiłków. Warto też pamiętać, że opłaca się uprawiać sport, bo ruch zwiększa stopień przemiany materii na kilka godzin i poprawia wygląd skóry, która staje się jędrna i bardziej elastyczna.

Gdy już uda ci się pozbyć zbędnych kilogramów, nie powinnaś na nowo wracać do dawnych przyzwyczajeń, bo staniesz się ofiarą efektu jo-jo. Twój organizm przyzwyczaił się już do wolniejszej przemiany materii i zmniejszonego spożycia energii. Musisz więc nadal zdrowo się odżywiać, jeśli zależy ci by utrzymać stałą wagę, a na pewno warto, bo czujesz się teraz lekka i atrakcyjna.

Pamiętaj też, aby nie przesadzić i nie wpaść w anoreksję czy bulimię. Obydwie te choroby wymagają leczenia.

Kopiowanie artykulów zabronione © 2009-2011 | Polityka Prywatności